×
Галерея 3D тури Календар подій Туристичні новини Анонси Активний туризм Туристичні маршрути Природні території та природні дива Дегустаційні зали та виробники еко-продукції Історико-архітектурні об'єкти Зимове Закарпаття Смачне Закарпаття Квітуче Закарпаття MICE-туризм Де оздоровитись? Де зупинитись? Туристично-інформаційні центри Туристичні оператори Як доїхати Нормативно-правова база Закарпатський словничок Зворотній зв'язок

Квітуче Закарпаття

Нарцис вузьколистий

Нарцис вузьколистий (Narcissus angustifolius) – багаторічна трав’яна рослина, яка здебільшого  поширена на висотах 1000–2000 метрів над рівнем моря та росте в Українських Карпатах  – на Свидовецькому та Мармароському масивах.

Ця типова гірська квітка занесена до Червоної книги України у 1980 році, а зустрічається  тільки на Закарпатті і охороняється в Карпатському біосферному заповіднику.

В результаті інтенсивного освоєння земель, майже всюди зникла і збереглася тільки в урочищі Кіреші на Хустщині та смт Буштині на Тячівщині чим і є унікальною.

Долина нарцисів у селі Кіреші Хустського району ­ єдине місце у світі, де нарциси ростуть у природних умовах на висоті усього 180 метрів над рівнем моря. Це найвідоміше місце в Україні. Заповідна територія площею 256 га займає рівнинну ділянку в заплаві річки Хустець. Долина нарцисів унікальний ботанічний об’єкт, в якому охороняється найбільший в Середній Європі рівнинний осередок нарцису вузьколистого. Популяція в цьому рівнинному локалітеті утворилася в гляціальний період внаслідок витіснення сюди нарцису льодовиком, що наступав з гір. З часом льодовик відступив, нарцис знову зайняв своє місце у високогір’ї, проте його частина збереглася з післяльодовикового періоду і має реліктовий характер.

Довідково.

Нарцис вузьколистий (Narcissus angustifolius) – багаторічна цибулинна рослина 20 40 см заввишки. На стрункому 2-гранному квітконосі красується велика квітка з довгою циліндричною трубкою, 6-роздільним білосніжним відгином віночка і жовтуватою коронкою. Угорі на квітконосі перетин частий приквітковий листок. Листки лінійні, дуже вузькі, кілюваті. сизо-зелені. Плід — коробочка. Цвіте в травні — червні. Росте на вологих луках, у розріджених дубових лісах і чагарниках у передгір’ях Карпат. Трапляється дуже рідко.

Квітка дуже красива, ніжна, з тонким ароматом. Про неї створено багато легенд, міфів, казок. В одній легенді розповідається, що Нарцис, змучений полюванням, схилився над джерельцем, щоб угамувати спрагу, і в дзеркальній воді побачив своє відображення. Вражений власною красою, він не міг відірватися від цього споглядання. Так і помер. І поки наяди, його сестри, ридаючи, готували Нарциса в останню путь, тіло прекрасного юнака зникло, а на його місці виросла ніжна, сповнена печальної краси запашна квітка.

Шафран або крокус

«Шафран» – з латинської Crocus, в літературі частіше вживається як «крокус». Шафран (крокус) – це декоративна квітка неймовірної краси, що розцвітає серед засніжених галявин. У харчовій промисловості використовується як помаранчевий барвник. У декоративному мистецтві вживається як добавка до різноманітних фарб для написання рукописів, золото замінних розписів тощо.

В колочавському музеї «Старе село» що на Міжгірщині, як правило, крокуси розквітають щорічно до 8 березня. І протягом наступних двох тижнів ця квітка перетворює територію всього музею в долину крокусів. Навколо вся земля майоріє єдиним фіолетовим кольором. Подивитись на це унікальне природне явище щороку приїздять туристи з різних куточків України та  із-за закордону.

shares