×
Галерея Про Закарпаття Календар подій Туристичні новини Анонси Активний туризм Природні території та природні дива Дегустаційні зали та виробники еко-продукції Історико-архітектурні об'єкти Зимове Закарпаття Смачне Закарпаття Квітуче Закарпаття MICE-туризм Де оздоровитись? Де зупинитись? Туристично-інформаційні центри Туристичні оператори Туристичні маршрути Як доїхати Нормативно-правова база Закарпатський словничок Зворотній зв'язок

Музей у Колочаві «Чеська школа»

17 Вересня 2020

У музеї «Чеська школа» відтворено умови навчання дітей за чеського періоду.

На початку травня 1919 року вся територія Закарпаття була окупована буржуазною Чехословаччиною та боярською Румунією. Згідно із Сен-Жерменським договором від 10 вересня 1919 року Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини під назвою Підкарпатська Русь. В чеський період у Колочаві відзначився найбільший ріст культурно-освітнього рівня розвитку села.

Чехословацький уряд та органи влади Підкарпатської Русі отримали тяжку спадщину в царині освіти від австро-угорського панування. Державна школа у Колочаві не працювала. Омелян Скиба, якого Мукачівська єпархія направила до Колочави 17 вересня 1918 року, навчав дітей у церковній школі, а потім  з 1923 року  – у державній чехословацькій школі. Був кілька років єдиним учителем на село. Працював у дві зміни, адже щодня школу відвідували 147 дітей. Вчив він дітей на народній руській мові, за що й любили його селяни. Проте один він не міг навчити все село, а відтак рівень освіти у високогірній Колочаві був низьким. Аби хоча трохи ліквідувати неосвіченість, були організовані курси для неграмотних.

Починаючи з 1923 року у Колочаві закладено державну чехословацьку школу – народну, з русинською мовою навчання.

Державна загальноосвітня школа з чеською мовою навчання вперше відкрила свої двері у 1931 році. Відвідували її переважно діти місцевих євреїв, а також представників чеської влади – нотаря, урядників та жандармів, яких направили на Закарпаття з Чехії. Їхні діти не знали місцевої мови, а відтак не могли відвідувати школу з русинською мовою навчання. Закрили школу у 1938 році. Попри те, що чеська школа проіснувала 7 років, вона залишила помітний слід в історії села.

У 2007 році старе приміщення було реставровано і відкрито музей ,,Чеська школа’’.

Експозиція готувалася за спогадами колишніх учнів чеської школи та академіка Миколи Мушинки з Пряшівського університету Словаччини і доктора Франтішека Гибела – директора чеського музею Яна Коменського.

Музей складається з двох приміщень – класу та кімнати для відпочинку вчителя. Експонати основної шкільної зали показують, що у чеській державній школі дбали не лише про знання учнів, але й виховували їх у любові до ,,милої’’ республіки та її батька – Томаша Гаріга Масарика. Перед входом до класу красувався герб Чехословаччини, поряд з дошкою – портрет Президента країни, біля дверей – його погруддя.

Партитура на фортепіано запрошує виконати гімн республіки, а географічна та фізична карти тодішньої країни показують простори Чехословаччини від Шумавського до Карпатського хребта. Учні чеської школи носили дерев’яні пенали користувалися чорнильницями і перами, громіздкими циркулями та важкими геометричними фігурами. На шкільних полицях – твори чеських письменників та класні журнали з оцінками колочавських учнів.

Погруддя першого президента Чехословацької республіки Томаша Гарика Масарика потрапило до колочавського музею ,,Чеська школа’’ завдяки самим чехам. Воно було подаровано новоствореному музею у 2007 році директором музею Яна Каменського, що у місті Пжерові, доктором Франтішеком Гибелом разом із іншим численним чеським шкільним приладдям. Відтоді ,,батько’’ Чехословацької республіки стоїть у кутку класної кімнати музею. Над ним же височіє його вічно актуальний вислів: ,,Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти є’’. 

Інформаційна довідка:

Музей працює кожного дня, без перерв та вихідних з 08:00 до 18:00 виключно за попереднім замовленням.

 

📍 с. Колочава,  Міжгірський р-н 

📞 +38(031) 462-41-81,  +38(067) 215-09-85

🌎 http://kolochava.com/ 

shares