×
Галерея Про Закарпаття Календар подій Туристичні новини Анонси Активний туризм Природні території та природні дива Дегустаційні зали та виробники еко-продукції Історико-архітектурні об'єкти Зимове Закарпаття Смачне Закарпаття Квітуче Закарпаття MICE-туризм Де оздоровитись? Де зупинитись? Туристично-інформаційні центри Туристичні оператори Туристичні маршрути Як доїхати Нормативно-правова база Закарпатський словничок Зворотній зв'язок

Музей у Колочаві «Радянська школа»

17 Вересня 2020

Музей «Радянська школа» – перший школа-музей на Закарпатті, який передає атмосферу навчання дітей у 60-70-х роках минулого століття.

Вперше школа відкрила свої двері перед колочавськими школярами ще у далекому 1899 році як Угорська королівська державна школа. Це була перша державна школа у Колочаві. Доти жителі села мали можливість навчатися лише у церковно-приходській школі. До 1923 року школа була лише однокласною, а відтак діти різного віку вчилися лише в одному класі. За чеського періоду навчальний процес тривав уже у двох класах.

Учні здобували освіту у радянські часи завдяки учителям, котрі приїхали до Колочави з різних куточків України.

Протягом 40-50-х років минулого сторіччя на Закарпаття з Великої України було направлено близько 5 тисяч вчителів. Більше 250 вчителів цієї генерації потрапили і в колочавські школи. Коли вони приїхали на Закарпаття, тут була закрита зона. В’їзд і виїзд з області дозволявся лише по спеціальних перепустках. Вчителям заборонялось їхати кудись з місця роботи без окремого дозволу. Через декілька років цю норму було знято і у 1953 році розпочався масовий виїзд вчителів додому в свої області. Закарпатське обласне управління освіти було вимушено знову цілими ,,ешелонами’’ завозити молодих педагогів з центральної і східної України. Розпочалась своєрідна друга хвиля ,,українських вчителів’’.

У 1978 році школа переїхала у нову сучасну будівлю, яка була збудована в центрі села. В ній і до тепер здобувають середню oсвіту колочавські учні.

На знак пошани пам’яті вчителів, котрі тут пропрацювали маже 30 років, у 2006 році напівзруйновану споруду було відреставровано коштами меценатів та відкрито музей ,,Радянська школа’’. Він складається з великого класу, піонерської кімнати, учительської та кабінету директора.

Експонати великого класу нагадують, що колись діти користувалися чорнильницями та перами, рахували на рахівницях, слухали патефон та грілися біля старої грубки.

Піонерська кімната повертає нас у ті часи, коли на шкільну лінійку кликали горнами та барабанами, а біографії комуністичних вождів вивчали у шкільній програмі.

Slider

У вузенькій вчительській старанно розкладені класні журнали на столах. Колись їх ретельно заповнювали вчителі Колочави, які дивляться на нас із портретів.

На шкільному подвір’ї музею стоїть пам’ятник ,,Вчительці з Вкраїни’’.

Він присвячений усім вчителям, які у післявоєнні роки приїхали на Закарпаття із центральної та східної України піднімати рівень освіти у гірських селах. Назва пам’ятника відображає, як називали люди на місцевому діалекті приїжджих вчительок. Викарбувані на колочавському пам’ятнику 15 прізвищ – це імена тих вчителів, які назавжди обрали Колочаву своєю другою рідною домівкою і залишилися тут жити. Більшість із них давно померли, проте кілька живуть дотепер у селі.

Інформаційна довідка:

Музей працює кожного дня, без перерв та вихідних з 08:00 до 18:00 виключно за попереднім замовленням.

 

📍 с. Колочава,  Міжгірський р-н  

📞 +38(031) 462-41-81,  +38(067) 215-09-85

🌎 http://kolochava.com/ 

 

shares