УЖГОРОДСЬКИЙ РАЙОН

 


За свідченням археологів, територія сьогоднішнього Ужгородського району була вже заселена починаючи з давнього кам’яного віку і закінчуючи середньовіччям.

На давніх пам’ятках давньокам’яного віку, археологи знайшли кам’яні знаряддя та заготовки (нуклеуси), ножеподібні пластини, різці, рубилоподібні знаряддя тощо. Пам’ятки мезоліту (середнього кам’яного віку) в Ужгородському районі, виявлені археологами коло сіл Барвінок, Глибоке, Гута, Кам’яниця, Невицьке, Солотвино, Середнє, датуються ХІ-УІІ тисячоліттям до н.е. Неолітичні поселення, відкриті біля сучасних сіл Велика Добронь, Малі Геївці, Паладь-Комарівці, Тарнівці, Холмці, Холмок, Середнє, мікрорайон Ужгорода Дравці.

Ужгородський район межує з Перечинським, Мукачівським та Берегівським районами, а також з двома країнами Європейського Союзу - Угорщиною та Словаччиною.

В ужгородському районі знаходиться найбільше місто Закарпаття, обласний центр м Ужгород (120 тис жителів), який є адміністративним, діловим, науково-освітнім, культурним та спортивним центром Закарпаття. Вперше місто Ужгород згадується у літописних джерелах хронічки Шимона Кезаї 872 року, а також місто позначене арабським істориком Аль-Ідрісі на карті 1154 року як Гункбар або Унг.

У давні часи, Ужгород та околиці були територіями, де вирощували сорти винограду європейських сортів, з якого виготовляли вино, яке у свою чергу возили у Польщу, Словаччину, Угорщину. Сьогодні у місті та районі відроджується культура виробництва, працюють дегустаційні зали (Ужгород, Середнє), де можна поспілкуватись про смак та почути багато цікавих історій про вино Закарпаття. 


Цікавий факт: На території Ужгородського району знаходиться крайня західна точка: 22°09′ схiдної довготи; 48°27′ пiвнiчної широти (1,5 км вiд с. Соломоново), а також найнижча в регіоні точка над рівнем моря (101 м над р.м.), яка розташована в районі села Руські Геєвці. Тобто ви можете в одному місці побачити перетин кордонів трьох країн: України, Словаччини, Угорщини.

Переважну більшість території Ужгородського району займає Закарпатська низовина, вона прилягає до Середньодунайської низовини (Панонії). Значну роль у формуванні рельєфу відіграє річка Тиса, Уж та Латориця. Крім того на низовинних територіях є багато штучних каналiв, а також нараховується чимало ставкiв i водосховищ.
Флора і фауна Ужгородського району: бузок угорський, живокіст серцевидний, волошка Кочі, королиця довголиста, чебрець гарний, фітеума чотиричленна, гвоздика скупчена, підмареник закарпатський, підсніжник звичайний, шафран Гейфеля.

Поряд із місцевими породами Ужгородщину прикрашає і численна екзотична флора. Тут нараховується понад 300 видів екзотичних рослин. З ранньої весни до пізньої осені цвітіння одних рослин змінюється іншими. Здається, що населені пункти розчиняються у квітучих деревах та кущах. Це такі оригінальні рослини, як кущі форзицій золотистої та зеленуватої, ніжно-рожеві квіти японської айви та рожеві — яблуні Недзвецького, криваво-червоні квіти яблуні флоридської та білі — яблуні китайської, бутони рожевих квітів сакури японської, біляві та червонуваті квітучі пагони каштанів. А ще кипарисовики, гімалайські сосни, дугласії, самшит вічнозелений, скумпія звичайна (“парикове дерево”), катальпа бузколиста (“сигарне дерево”), павлонія пухнаста (“адамове дерево”).

Розповідаючи про екзотичні рослини Ужгородщини, слід згадати про дерево з далекого Китаю — магнолію («огіркове дерево»). У нашому краї їх росте кілька видів: рожева магнолія «Суланжа», біла магнолія «Кобус» та фіолетова магнолія «Ленне». Наукою до речі, доведено, що квітка магнолії має всередині температуру більшу від температури навколишнього повітря. Спробуйте переконатися у цьому самі, приклавши до квітки магнолії руку.

Саме в Ужгороді знаходиться найдовша в Європі липова алея (набережна Незалежності, Ужгород). Ну й звісно насадження сакури.

На території Ужгородського району є чимало древніх парків та скверів:
Ужгород — парк Лаудона, парк Підзамковий;
В. Лази — парк Плотені;
Чертеж — парк 1848 р.;

Туристи в Ужгороді та Ужгородському районі можуть відвідати чисельні пам’ятки архітектури: Ужгородський замок (ХІ ст.), Невицький замок (ХІІ-ХІV ст.) у с. Кам’яниця, Середнянський замок (ХІІ-ХІІІ ст.) та Винні підвали у (XVI ст.), у смт. Середнє, Садиба (XVIII-XIX ст.) та дендропарк (ХХ ст.) у с. Чертеж, Палац Плотені з парком (XIX ст.) у с. Великі Лази.
Крім того, варто побачити унікальні старовинні храми у м. Ужгород та Горянську ротонду.

Туристи, що відвідують Ужгород, мають змогу відвідати чисельні музеї: краєзнавчий музей в Ужгородському замку, музей архітектури і побуту, художній музей, меморіальні мистецькі музеї (Коцки, Манайла, Глюка), зоологічний музей.
Якщо Ви оберете відпочинок в Закарпатті та плануєте відвідати місто Ужгород, цікава програма Вам гарантована. Адже тут проводять чисельні культурно-мистецькі події, фестивалі, спортивні змагання, цікаві екскурсії тощо. У околицях міста розвинена мережа пішохідних, велосипедних маршрутів, розташовані рекреаційні зони.

Лікування та оздоровлення забезпечують санаторно курортні заклади у м. Ужгород та околицях району.
Проживання в місті Ужгороді та районі забезпечують готелі, турбази, мотелі, хостели, сільські садиби.
Харчування в чисельних ресторанах, корчмах та ПАБах.