СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОН

СВАЛЯВЩИНА – МІНЕРАЛЬНА СТОЛИЦЯ ЗАКАРПАТТЯ

Свалява – закарпатське районне містечко , засноване в ХІІ ст. Місто є старовинним, тому й легенд щодо його назви чимало. Найвідоміші дві. За першою, його найменування походить від готського swaljawa, що перекладається як ластівка. За другою – утворилася через сіль, яку транспортували звідси до сусідніх країн, й називали її (сіль) «зольва, солява, сольва». Що ж можна побачити у Сваляві?

По-перше, тут ви зможете відвідати унікальні архітектурні пам’ятки. Зокрема, Михайлівську церкву, яка збудована без жодного цвяха, й належить до лемківського типу. Освячена в 1588 р., а в 1759 р. – її перебудували. Поруч з цервою стоїть кам’яна дзвіниця, яку поставили вже в 2000 році. Свято-Троїце-Кирило-Мефодіївський жіночий монастир (1996), де нині несуть чернечий послух близько тридцяти сестер. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії – римо-католицький храм, зведений у 2010 р. на місці колишньої святині, яку перенесли в Сваляву з Драчино й збудували німецькі переселенці. Нині парафію обслуговують отці-сальваторіани (товариство Божественного Спасителя) й черниці з громади Сестер Милосердя св. Вікентія.

По-друге, є тут і меморіали. Свалявський Меморіальний комплекс (Парк)– пам’ятка тяжких мук краян та закарпатських угорців, створена на місці концентраційного табору. У парку встановлена Стіна пам’яті, на плитах якої записані імена 12 тисяч загиблих – жертв сталінських репресій. Пам’ятник «Загиблим воїнам-визволителям» (радянським воїнам, партизанам та підпільникам, що загинули під час ІІ світової війни. Поставлений навесні 1945 р.), Пам’ятник Юрію Гуці-Венеліну (українському й російському історику, філологу, етнографісту, громадському діячеві),Обеліск пам’яті розправи над антивоєнними демонстрантами, Обеліск на могилі лицаря тощо.

По-третє, на Свалявщині є й унікальні природні пам’ятки – Синє Озеро (невеличке озеро, розташоване в урочищі Синяк. Має дві воронки, заповнені сірководнево-сульфатно-кальцієвою водою. Охоплює площу 30 га.), Обаський камінь (скеля, кратерна частина стародавнього вулкана висотою 80 м і довжиною близько 2 км.), острів Марта – Маргарита (розміщений на р.Латориця), Гірські породи синього кольору (оголені гірські породи синього забарвлення, льодовикового періоду. Знаходяться під вершиною гори Бус й займають 30 га). 

Перебуваючи на Свалявщині Ви можете не тільки відвідати цікаві місця й розважитись, а також підлікуватися. Адже в межах міста й району є чимало джерел із лужно-вуглекислими водами (якими лікують хворих), біля котрих розташовані санаторії «Поляна», «Кришталеве Джерело», «Сонячне Закарпаття», «Квітка Полонини» та інші.