ХУСТСЬКИЙ РАЙОН

Район характеризують екологічно чисте повітря, відомі джерела мінеральних вод у Шаяні, краса гірських хребтів, сироварні, які притягують сюди справжніх цінителів смаку та краси. Ну й звісно, унікальна Долина нарцисів, що розташована в урочищі Кіреші, в околиці міста Хуст. 

Хустський район межує з Тячівським, Міжгірським, Виноградівським, Іршавським районами Закарпаття та Румунією. Загальна кількість населених пунктів складає 57 пунктів, з яких 1 місто, 21 велике село. Середня густота населення – 94,8 тис.чол. на 1 кв.км. Населення Хустського району складає 127,3 тис.чол., з яких міське населення – 40,6 тис., а сільське – 86,7 тис.
Центральні органи адміністративного управління району знаходяться у місті Хуст (28,5 тис.чол.). Переважну більшість території району займають гори, а найвищою точкою Хустщини є вершина Лак, що підіймається на 1.134 метр. Значну роль у формуванні рельєфу відіграють річки Тиса, Теребля. 

На території району знаходиться “Закарпатське море” – Вільшанське водосховище, та вулканічне Липовецьке озеро, яке до речі розташоване у горловині давнього вулкану. Про нього розповідають багато таємничих історій.

Флора Хустщини представлена унікальними рослинами: астра альпiйська, еритренiй собачий зуб, сосна кедрова, тирлич вирізаний, тирлич жовтий, тис ягiдний, дзвоники карпатські, ширянка альпійська, виток карпатський, смородина карпатська, льон гірський.

Фауна Хустщини представлена традиційними тваринами: лисиця, вовк, єнотовидний собака, бурий ведмідь, борсук, куниця, горностай, видра, лісовий кіт, рись, заєць, білка, дикий кабан, козуля, карпатський олень. 

Серед птахів слід назвати глухаря, тетерева, рябчика, сіру куріпку, сову, дика гуска, дика качка, а з плазунів поширені ящірки, вуж, веретільниця, гадюка звичайна, саламандра.

У річках району водиться багато риби: форель струмкова, лосось дунайський, харiус, умбра, бабець, марена, головень, плiтка, карась.

На території Хустського району знаходяться популярні оздоровчі – рекреаційні комплекси на базі джерел мінеральної та термальної води сіл Драгово, Шаян, Вишково, Велятино. 

Народні промисли Хустського району: лозоплетіння у селі Іза, гончарство у Хусті та Вишкові, художня обробка металу у Хусті, художня обробка дерева у Драгово.

Окремо слід виділити унікальні старовинні дерев’яні храми, що зроблені без єдиного цвяху, як ознака майстерності народних архітекторів та умільців. Найвідоміші та варті уваги: храм Святого Миколи Чудотворця XVII століття в селі Сокирниця; храм святої Параски XV століття (перебудований в 1753 році) в селі Олександрівка; Миколаївський храм у селі Данилово збудований в 1779 році. Біля дерев'яного храму в селі Крайниково з давніх часів зростає дубовий гай, вік дерев від 200 до 300 років. У деяких храмах збереглися старовинні ікони та книги.

Туристам, що обирають для відпочинку Хустський район,  варто відвідати:
 • Місто Хуст та Хустський замок;
 • Меморіальний парк «Красне поле»;
 • У весняний період - Долину нарцисів;
 • Оленячу ферму у селі Іза;
 • Страусинна ферма в околиці міста Хуст;
 • Ферма буйволів у селі Горінчово ;
 • Хустський краєзнавчий музей;
 • Джерело соленої ропи у селі Олександрівка;
 • Монастирі та храми Хустського району;
 • Дерев’яні храми Хустського району;
 • Дегустаційні зали сиру у селі Іза та Нижнє Селище
 • Фабрику головних виробів у місті Хуст 

Особливою популярністю у туристів користуються термальні води у селі Велятино. Популярними є фестиваль-конкурс стрілецької пісні "Красне поле", музичний фестиваль «Пинтя фест» у Велятині. 

Проживання на території Хустського району забезпечують готелі, санаторно-курортні комплекси, турбази, сільські садиби.
Харчування забезпечують ресторани, що пропонують страви кухні характерної для Закарпаття.