Національний природний парк «Зачарований край» ще зовсім молодий,
але вже займає впевнену позицію серед головних об’єктів природно-заповідного фонду України. Створений у 2009 році на території Іршавського
району Закарпатської області загальною площею 6101 га з метою збереження, відтворення та ефективного використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.
Розташування та контакти:
вул. Партизанська б/н, с. Ільниця, Мукачівський р-н, Закарпатська обл., 90130
тел.: +38 (03144) 79002,
+38 (03144) 79802
e-mail: zacharovanijkraj@ukr.net
web-site: http://nppzk.info/kontakti.html
Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток
найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, значні площі займають водно-болотні угіддя, верхове сфагнове болото «Чорне Багно» де зростають рідкісні рослини: росичка комахоїдна, журавлина, пухівка широколиста, водянка чорна та інші, збереглися букові праліси які внесені до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, багате біологічне різноманіття, значна історико-культурна спадщина, сформувалися унікальні скельні ландшафти «Зачарована долина» в результаті водно-повітряних ерозій виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100м. Зачарований край відповідає своїй назві: дійсно чарівне, сповнене позитивною енергетикою місце, яке викликає лише теплі та чисті відчуття.
Перший раз потрапивши в «Зачаровану долину» ви будете приголомшені фантастичними творіннями природи. Величезні скелі найхимерніших обрисів розкидані по урочищу. Трохи фантазії і ви побачите руїни замку, піраміди, силуети тварин, зуби дракона чи людське обличчя.
Найбільш популярними формами туристичних занять виступають короткотривалий відпочинок у літній період та гірськолижний спорт у зимовий період. Незважаючи на досить сприятливі умови і наявність цікавих природних об’єктів, організація використання рекреаційних ресурсів в НПП перебуває на початковій стадії.
Визначальними елементами туристичної інфраструктури в межах НПП
виступають піші еколого-пізнавальні маршрути, наразі прокладено 6 маршрутів загальною протяжністю територією парку 36,5 км. деякі з них мають радіальне спрямування, тобто вони не закільцьовані. Стежки облаштовані місцями відпочинку, інформаційними стендами, вказівними знаками, та промарковані, а за межами НПП – територіально-оздоровчі комплекси і об’єкти індивідуального розміщення відвідувачів (приватні будинки, агросадиби) та гастрономічні заклади (приватні кафе і бари).