Всі новини

До уваги любителів музеїв!

Ви відвідали Закарпаття, є поціновувачі музейної справи і хочете поринути в епоху історичних змін? Тоді Вам варто відвідати Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького, у якому постійно працюють діючі екзпозиції та виставки. А до Міжнародного дня захисту дітей  (1 червня) музей підготував подарунок: вхід для діток безкоштовний.

А для більшої інформативності, пропонуємо ознайомитись із переліком діючих експозицій музею.

Експозиція відділу природи:

Експозиція відділу природи Закарпатського обласного й краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького розміщена на першому поверсі головного корпусу Ужгородського замку і займає 6 залів. Тут подано фізико-географічну характеристику Закарпатської області, дані про гори, гірські перевали, водну систему, ландшафтні зони (гірську, передгірну і рівнинну), флору і фауну, охорону пам’яток тощо.


Експозиції відділу історії

Експозиція «Закарпаття у період VIII – початку ХХ століть» розміщена на першому поверсі у чотирьох відреставрованих просторих залах.  Структурно експозиція поділена на 11 розділів, у яких висвітлено найбільш важливі віхи в історії Закарпаття.  Хронологічно охоплює більше ніж тисячолітній період в історії нашого краю i створена на базі оригінальних експонатів із фондів музею.  На окрему увагу заслуговують грамоти та рукописи ХVІ-ХVІІ ст., взірці холодної та вогнепальної зброї ХІІ-ХVІІІ ст., захисні обладунки воїнів,  цінні археологічні знахідки, предмети побуту, знаряддя праці та ін. Багато унікальних речей експонуються вперше. Значне місце тут відведено історії Ужгородського замку та його володарям. Доповнюють експозицію майстерно виготовлені музейні інсталяції, манекени, макети,  художні полотна, портрети, фотоілюстрації та науково-допоміжний матеріал.

Загалом історична експозиція включає в себе такі тематики:

«Закарпаття у період VIII – початку ХХ століть»;

«З історії духовної культури Закарпаття  ХVІІ – початку ХХ століття»;

«Холодна і вогнепальна зброя 16 – початку 20 ст. з фондових колекцій Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького»;

«Час розкидати каміння. Час збирати каміння»;

«Закарпаття між двома світовими війнами»;

«Кава на жорнах століть»;

«Погано бути чужинцем у власній Батьківщині» (до 170-ти річчя від дня народження Тиводара Легоцького.


Епозиції відділу А. Волошина та новітньої історії:

«Карпатська Україна»

Дана експозиція є своєрідним і логічним продовженням експозиції «Закарпаття між двома світовими війнами» і знаходиться в сусідньому залі. Документи і світлини 20-х – 30-х років ХХ ст. висвітлюють діяльність українських громадських, культурних і політичних організацій тодішньої Підкарпатської Русі по національно-культурному і політичному відродженню закарпатців, формуванню національної свідомості. Привертають увагу матеріали про «Просвіту», Пласт, Карпатську Січ, Сойм Карпатської України 15 березня 1939 р.

Меморіальна кімната-музей президента Карпатської України Августина Волошина

Була відкрита у березні 2002 року у залах західного крила другого поверху головного корпусу Ужгородського замку. Перший розділ експозиції знайомить з родиною А.Волошина, його дитячими та юнацькими роками. У другому розділі експонуються оригінальні матеріали про його педагогічну, наукову, публіцистичну, видавничу, письменницьку діяльність. Третій розділ розповідає про громадсько-культурну, благодійну і священицьку діяльність А. Волошина. Центральне місце в експозиції займає висвітлення його як громадсько-політичного і державного діяча, прем’єра уряду і президента Карпатської України. Тут можна побачити оригінальні меблі з будівлі колишнього уряду Карпатської України у Празі, багато цікавих документів і фото цього періоду. Наступний розділ присвячений празькому періоду діяльності Августина Волошина та останнім рокам його життя (1939-1945). Тут привертають увагу меморіальні реліквії – його тестамент, документи, вилучені у нього під час арешту 15 травня 1945 р. у Празі, копія останнього прижиттєвого знімку А. Волошина у московській Лефортівській в’язниці тощо. У останньому розділі експонуються кольорові світлини історичних місць, пов’язаних із життям і творчістю А. Волошина, книги про його життя і діяльність, Указ Президента України про присвоєння посмертно Августину Волошину звання Герой України.

«Закарпаття у період Другої світової війни»

Розміщена на другому поверсі в центральній частині палацу, відкрита до 65-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною. Хронологічно експозиція охоплює період ІІ світової війни (1939-1945) та відображає хід подій історії на Закарпатті: захоплення краю хортистською Угорщиною і встановлення окупаційного режиму, підпілля та партизанська боротьба, закарпатці – учасники Чехословацького корпусу та визволення краю радянськими військами. Тут експонуються унікальні фото, документи, бойові нагороди, військова амуніція і т.д.

«INTER ARMA SILENT MUSAE» «Між гарматами музи мовчать»

Експозиція «INTER ARMA SILENT MUSAE» («Між гарматами музи мовчать»), присвячена участі закарпатців у подіях Євромайдану та бойових діях у зоні АТО 2013 – 2015 рр. На відкриття були запрошені безпосередні учасники подій Євромайдану у Києві та Ужгороді та бійці, які приймали участь у АТО. Виступили директор ЗКМ Василь Шеба, завідувач відділу А. Волошина та новітньої історії Іван Орос, начальник управління культури ОДА Юрій Глеба, голова Ужгородської міської організаціїВО «Свобода» Томаш Лелекач, активістка Євромайдану Ганна Іллівна Желізняк, керівник громадсько-пошукової організації «Пошук – Захід» Олександр Русин та інші.

     У експозиції представлено понад 300 оригінальних експонатів подій Євромайдану у Києві та Ужгороді. Особливу цінність становлять експонати, передані місією «Чорний Тюльпан», які зібрані у районі Іловайського котла та Дебальцевого.
Виставки відділу народного мистецтва та етнографії

«Народні музичні інструменти Закарпаття»

Експозиція знаходиться на другому поверсі головного корпусу Ужгородського замку. Вона репрезентує народні музичні інструменти Закарпаття 19-20 ст.: ідіофони, мембранофони, хордофони і аерофони (ударні, мембранні, струнні, духові). Досить повно показано і дитячі музичні інструменти. Доповненням є струнні музичні інструменти 17–20 століть та механічні музичні інструменти і апарати. Цікаву інформацію почерпне відвідувач і про майстрів народних музичних інструментів Закарпаття, і про типи народних інструментальних ансамблів, які побутували і досі побутують у краї, зокрема так звані троїсті музики. 

«Народний одяг Закарпаття»

Експозиція знаходиться на третьому поверсі головного корпусу Ужгородського замку. Тут представлено багатство і розмаїтість вбрання локально етнографічних груп населення Закарпаття, високі художні смаки і талант угорців та румунів краю. Найбільш повно репрезентований комплекс барвистого вбрання закарпатських гуцулів (Рахівський район). Інший яскравий комплекс народного вбрання краю – це одяг долин річок Боржави, Ріки, Тереблі і Тересви. Бойківський одяг представлений в основному зразками Міжгірського і Воловецького районів. Південно-західна частина Закарпаття представлена зразками з Перечинщини, півдня Ужгородського, Мукачівського, Свалявського районів.


Виставка «Збірка ікон та старовинних книг 
16 – початку 20 століть
 

На другому поверсі головного корпусу Ужгородського замку, в одному із залів, експонуються цінні ікони 18- початку 20 ст. та стародруки 17-19 століть. Серед них – Львівські: Євангеліє (1641 р.), Тріодь пісна (1664), Тріодь цвітна (1642), Тріодіон (1701) і Київські: Тріодь пісна (1640), Тріодь цвітна (1631) та інші.


Читайте більше на сайті: www.zkmuseum.com 

 


Author


Avatar